Kallithea 0.3.99 - en to da translation catalogue (273 entries)

en: There are no changesets yet
da: Der er ingen changesets endnu

en: None
da: Ingen

en: (closed)
da: (lukket)

en: Show whitespace
da: Vis mellemrum

en: Ignore whitespace
da: Ignorer mellemrum

en: Increase diff context to %(num)s lines
da: Øg diff konteksten med %(num)s linjer

en: Successfully deleted pull request %s
da: Pull-forespørgsel %s slettet successfuldt

en: Such revision does not exist for this repository
da: En sådan revision findes ikke for dette repository

en: Could not find other repository %s
da: Kunne ikke finde andet repository %s

en: Cannot compare repositories of different types
da: Kan ikke sammenligne repositories af forskellige typer

en: Cannot show empty diff
da: Kan ikke vise en tom diff

en: No ancestor found for merge diff
da: Ingen forfader fundet for merge diff

en: Multiple merge ancestors found for merge compare
da: Flere merge forfædre fundet for merge sammenligning

en: Cannot compare repositories without using common ancestor
da: Kan ikke sammenligne repositories uden en fælles forfader

en: No response
da: Intet svar

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
da: Forespørgslen kunne ikke forstås af serveren på grund af fejlformet syntaks.

en: Unauthorized access to resource
da: Uautoriseret adgang til ressource

en: You don't have permission to view this page
da: Du har ikke tilladelse til at se denne side

en: The resource could not be found
da: Kunne ikke finde ressourcen

en: The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.
da: Serveren stødte på en uventet tilstand, som forhindrede den i at opfylde anmodningen.

en: %s committed on %s
da: %s committed den %s

en: Changeset was too big and was cut off...
da: Changesettet var for stor og blev afskåret...

en: %s %s feed
da: Feed for %s %s

en: Changes on %s repository
da: Ændringer på repository %s

en: Click here to add new file
da: Klik her  for at tilføje en ny fil

en: %s at %s
da: %s fra %s

en: You can only delete files with revision being a valid branch
da: Du kan kun slette filer, hvor revisionen er en gyldig branch

en: Deleted file %s via Kallithea
da: Slettet fil %s via Kallithea

en: Successfully deleted file %s
da: Successfuldt slettet filen %s

en: Error occurred during commit
da: Fejl opstået under commit

en: You can only edit files with revision being a valid branch
da: Du kan kun redigere filer, hvor revisionen er en gyldig branch

en: Edited file %s via Kallithea
da: Redigeret fil %s via Kallithea

en: No changes
da: Ingen ændringer

en: Successfully committed to %s
da: Successfuldt committed til %s

en: Added file via Kallithea
da: Tilføjet fil via Kallithea

en: No content
da: Intet indhold

en: No filename
da: Intet filnavn

en: Location must be relative path and must not contain .. in path
da: Placeringen skal være en relativ sti og må ikke indeholde .. i stien

en: Downloads disabled
da: Downloads er deaktiveret

en: Unknown revision %s
da: Ukendt revision %s

en: Empty repository
da: Tomt repository

en: Unknown archive type
da: Ukendt arkivtype

en: An error occurred during repository forking %s
da: Der opstod en fejl under repository forking %s

en: Groups
da: Grupper

en: Closed Branches
da: Lukkede Branches

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Public Journal
da: Offentlig journal

en: Bad captcha
da: Dårlig captcha

en: You have successfully registered with %s
da: Du har succesfuldt registreret med %s

en: A password reset confirmation code has been sent
da: En bekræftelseskode til ændring af adgangskode er sendt

en: Invalid password reset token
da: Ugyldig token for ændring af adgangskode

en: Successfully updated password
da: Successfuld ændring af adgangskode

en: Invalid reviewer "%s" specified
da: Ugyldig reviewer "%s" angivet

en: %s (closed)
da: %s (lukket)

en: Special
da: Speciel

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Error creating pull request: %s
da: Fejl ved oprettelse af pull-forespørgsel: %s

en: Error occurred while creating pull request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af pull-forespørgsel

en: Successfully opened new pull request
da: Åbnede ny pull-forespørgsel med success

en: New pull request iteration created
da: Ny pull-forespørgsel iteration oprettet

en: Meanwhile, the following reviewers have been added: %s
da: I mellemtiden er de følgende reviewers tilføjet: %s

en: Meanwhile, the following reviewers have been removed: %s
da: I mellemtiden er de følgende reviewers fjernet: %s

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Pull request updated
da: Pull-forespørgsel opdateret

en: Successfully deleted pull request
da: Slettede pull-forespørgsel med success

en: Revision %s not found in %s
da: Revision %s er ikke fundet i %s

en: Error: changesets not found when displaying pull request from %s.
da: Fejl: Changesets ikke fundet, ved visning af pull-forespørgsel fra %s.

en: This pull request has already been merged to %s.
da: Denne pull-forespørgsel er allerede merged til %s.

en: This pull request has been closed and can not be updated.
da: Denne pull-forespørgsel er lukket og kan ikke opdateres.

en: The following additional changes are available on %s:
da: Følgende yderligere ændringer er tilgængelige på %s:

en: No additional changesets found for iterating on this pull request.
da: Ingen yderligere changesets fundet ved iteration på denne pull-forespørgsel.

en: Note: Branch %s has another head: %s.
da: Bemærk: Branch %s har et andet head: %s.

en: Git pull requests don't support iterating yet.
da: Git pull-forespørgsler supportere ej iteration endnu.

en: Error: some changesets not found when displaying pull request from %s.
da: Fejl: Nogle changesets kunne ikke findes ved visning af pull-forespørgsel fra %s.

en: The diff can't be shown - the PR revisions could not be found.
da: Diff'en kunne ikke vises - pull-forespørgslens revisions kunne ikke findes.

en: Invalid search query. Try quoting it.
da: Ugyldig søgning. Prøv at citere det.

en: An error occurred during search operation.
da: Der opstod en fejl under søgning.

en: No data ready yet
da: Ingen data er klar endnu

en: Statistics are disabled for this repository
da: Statistik er slået fra for dette repository

en: Auth settings updated successfully
da: Auth-indstillinger opdateret successfuldt

en: error occurred during update of auth settings
da: Der opstod en fejl under opdatering af auth-indstillinger

en: Default settings updated successfully
da: Standard-indstillinger opdateret successfuldt

en: Error occurred during update of defaults
da: Der opstod en fejl under opdatering af standarder

en: Forever
da: For evigt

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 month
da: 1 måned

en: Lifetime
da: Levetid

en: Error occurred during gist creation
da: Der opstod en fejl under oprettelse af gist

en: Deleted gist %s
da: Slettet gist %s

en: Unmodified
da: Uændret

en: Successfully updated gist content
da: Opdateret gist-indhold successfuldt

en: Successfully updated gist data
da: Opdateret gist-data successfuldt

en: Error occurred during update of gist %s
da: Der opstod en fejl under opdatering af gist %s

en: You can't edit this user since it's crucial for entire application
da: Du kan ikke redigere denne bruger, da den er afgørende for hele applikationen

en: Your account was updated successfully
da: Din konto er blevet opdateret successfuldt

en: Error occurred during update of user %s
da: Der opstod en fejl under opdatering af bruger %s

en: Error occurred during update of user password
da: Der opstod en fejl under opdatering af bruger adgangskode

en: Added email %s to user
da: Tilføjet email %s til bruger

en: An error occurred during email saving
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af email

en: Removed email from user
da: Fjernet email fra brugeren

en: API key successfully created
da: API-nøgle oprettet successfuldt

en: API key successfully reset
da: API-nøgle nulstillet successfuldt

en: API key successfully deleted
da: API-nøgle slettet successfuldt

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Allowed with manual account activation
da: Tilladt med manuel kontoaktivering

en: Allowed with automatic account activation
da: Tilladt med automatisk kontoaktivering

en: Manual activation of external account
da: Manuel aktivering af ekstern konto

en: Automatic activation of external account
da: Automatisk aktivering af ekstern konto

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Global permissions updated successfully
da: Globale tilladelser opdateret

en: Error occurred during update of permissions
da: Der opstod en fejl under opdatering af tilladelser

en: Error occurred during creation of repository group %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af repository-gruppen %s

en: Created repository group %s
da: Oprettet repository-gruppen %s

en: Updated repository group %s
da: Opdateret repository-gruppen %s

en: Error occurred during update of repository group %s
da: Der opstod en fejl under opdatering af repository-gruppen %s

en: This group contains %s repositories and cannot be deleted
da: Denne gruppe indeholder %s repositories og kan ikke slettes

en: This group contains %s subgroups and cannot be deleted
da: Denne gruppe indeholder %s undergrupper og kan ikke slettes

en: Removed repository group %s
da: Fjernet repository-gruppen %s

en: Error occurred during deletion of repository group %s
da: Der opstod en fejl under sletning af repository-gruppen %s

en: Cannot revoke permission for yourself as admin
da: Kan ikke tilbagekalde tilladelse for én selv som admin

en: Repository group permissions updated
da: Repository-gruppe tilladelser opdateret

en: An error occurred during revoking of permission
da: Der opstod en fejl under tilbagekaldelse af tilladelse

en: Error creating repository %s
da: Fejl ved oprettelse af repository %s

en: Created repository %s from %s
da: Oprettet repository %s fra %s

en: Forked repository %s as %s
da: Forked repository %s som %s

en: Created repository %s
da: Oprettet repository %s

en: Repository %s updated successfully
da: Repository %s opdateret

en: Error occurred during update of repository %s
da: Der opstod en fejl under opdatering af repository %s

en: Detached %s forks
da: Fraskilt %s forks

en: Deleted %s forks
da: Slettet %s forks

en: Deleted repository %s
da: Slettet repository %s

en: Cannot delete repository %s which still has forks
da: Kan ikke slette repository %s, da den stadig har forks

en: An error occurred during deletion of %s
da: Der opstod en fejl under sletning af %s

en: Repository permissions updated
da: Repository tilladelser opdateret

en: Field validation error: %s
da: Feltvaliderings fejl: %s

en: An error occurred during creation of field: %r
da: Der opstod en fejl under oprettelse af felt: %r

en: An error occurred during removal of field
da: Der opstod en fejl under fjernelse af feltet

en: -- Not a fork --
da: -- Ikke en fork --

en: Updated repository visibility in public journal
da: Opdateret repository's synlighed i den offentlige journal

en: An error occurred during setting this repository in public journal
da: Der opstod en fejl under indstilling af dette repository, i den offentlige journal

en: Nothing
da: Intet

en: Marked repository %s as fork of %s
da: Mærket repository %s som fork af %s

en: An error occurred during this operation
da: Der opstod en fejl under denne operation

en: An error occurred during pull from remote location
da: Der opstod en fejl under pull fra remote placering

en: An error occurred during deletion of repository stats
da: Der opstod en fejl under sletning af repository statistik

en: Updated VCS settings
da: Opdateret VCS-indstillinger

en: Unable to activate hgsubversion support. The "hgsubversion" library is missing
da: Ude af stand til at aktivere hgsubversion understøttelse. "hgsubversion" biblioteket mangler

en: Error occurred while updating application settings
da: Der opstod en fejl ved opdatering af applikationsindstillinger

en: Repositories successfully rescanned. Added: %s. Removed: %s.
da: Repositories genscannet successfuldt. Tilføjet: %s. Fjernet: %s.

en: Invalidated %s repositories
da: Ugyldiggjort %s repositories

en: Updated application settings
da: Opdateret applikationsindstillinger

en: Updated visualisation settings
da: Opdateret visualiseringsindstillinger

en: Error occurred during updating visualisation settings
da: Der opstod en fejl under opdatering af visualiseringsindstillinger

en: Please enter email address
da: Indtast email-adresse

en: Send email task created
da: Send email-opgave oprettet

en: Added new hook
da: Tilføjet nyt hook

en: Updated hooks
da: Opdateret hooks

en: Error occurred during hook creation
da: Der opstod en fejl under oprettelse af et hook

en: Whoosh reindex task scheduled
da: Whoosh reindex-opgave skeduleret

en: Created user group %s
da: Oprettet brugergruppe %s

en: Error occurred during creation of user group %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af brugergruppe %s

en: Updated user group %s
da: Opdateret brugergruppe %s

en: Error occurred during update of user group %s
da: Der opstod en fejl under opdatering af brugergruppe %s

en: Successfully deleted user group
da: Brugergruppe slettet succesfuldt

en: An error occurred during deletion of user group
da: Der opstod en fejl under sletning af brugergruppe

en: User group permissions updated
da: Brugergrupper-tilladelser opdateret

en: Updated permissions
da: Tilladelser opdateret

en: An error occurred during permissions saving
da: Der opstod en fejl under gemning af tilladelser

en: Created user %s
da: Bruger %s oprettet

en: Error occurred during creation of user %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af bruger %s

en: User updated successfully
da: Bruger opdateret

en: Successfully deleted user
da: Slettet bruger

en: An error occurred during deletion of user
da: Der opstod en fejl under sletning af bruger %s

en: The default user cannot be edited
da: Standardbrugeren kan ikke redigeres

en: Added IP address %s to user whitelist
da: Tilføjet IP-adresse %s til bruger-whitelist

en: An error occurred while adding IP address
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af IP-adresse

en: Removed IP address from user whitelist
da: Fjernet IP-adresse fra bruger-whitelist

en: You need to be a registered user to perform this action
da: Du skal være registreret bruger for at kunne udføre denne handling

en: You need to be signed in to view this page
da: Du skal være logget ind for at se denne side

en: CSRF token leak has been detected - all form tokens have been expired
da: CSRF-token lækage opdaget, alle form-tokens er invalideret

en: Repository not found in the filesystem
da: Repository ikke fundet i filsystemet

en: Changeset for %s %s not found in %s
da: Changeset for %s %s ikke fundet i %s

en: Binary file
da: Binær fil

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
da: Changeset var for stor, og blev afskåret, brug diff menu for at få vist denne diff

en: No changes detected
da: Ingen ændringer fundet

en: Deleted branch: %s
da: Slettet branch: %s

en: Created tag: %s
da: Oprettet tag: %s

en: Changeset %s not found
da: Changeset %s ikke fundet

en: Show all combined changesets %s->%s
da: Vis alle kombineret changesets %s->%s

en: Compare view
da: Sammenlign visning

en: and
da: og

en: %s more
da: %s flere

en: revisions
da: revisioner

en: Fork name %s
da: Fork-navn %s

en: Pull request %s
da: Pull-forespørgsel %s

en: [deleted] repository
da: [slettet] repository

en: [created] repository
da: [oprettet] repository

en: [created] repository as fork
da: [oprettet] repository som fork

en: [updated] repository
da: [opdateret] repository

en: [downloaded] archive from repository
da: [hentet] arkiv fra repository

en: [delete] repository
da: [slettet] repository

en: [created] user
da: [oprettet] bruger

en: [updated] user
da: [opdateret] bruger

en: [created] user group
da: [oprettet] brugergruppe

en: [updated] user group
da: [opdateret] brugergruppe

en: [commented] on revision in repository
da: [kommenterede] på revision i repository

en: [commented] on pull request for
da: [kommenterede] på pull-forespørgsel for

en: [closed] pull request for
da: [lukket] pull-forespørgsel for

en: [pushed] into
da: [pushed] ind i

en: [committed via Kallithea] into repository
da: [committed via kallithea] ind i repository

en: [pulled from remote] into repository
da: [pulled fra remote] ind i repository

en: [pulled] from
da: [pulled] fra

en: [started following] repository
da: [begyndt at følge] repository

en: [stopped following] repository
da: [stoppet at følge] repository

en:  and %s more
da:  og %s flere

en: No files
da: Ingen filer

en: new file
da: ny fil

en: rename
da: omdøb

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
da: %s repository er ikke knyttet til db, måske var det skabt eller omdøbt fra filsystemet, kør applikationen igen for at scanne repositories

en: in %s
da: i %s

en: %s ago
da: %s siden

en: in %s and %s
da: i %s og %s

en: %s and %s ago
da: %s og %s siden

en: just now
da: lige nu

en: on line %s
da: på linje %s

en: [Mention]
da: [Omtale]

en: top level
da: top-niveau

en: Default user has no access to new repositories
da: Standard-bruger har ikke adgang til nye repositories

en: Default user has read access to new repositories
da: Standard-bruger har læse-adgang til nye repositories

en: Default user has write access to new repositories
da: Standard-bruger har skrive-adgang til nye repositories

en: Default user has admin access to new repositories
da: Standard-bruger har admin-adgang til nye repositories

en: Default user has no access to new repository groups
da: Standard-bruger har ikke adgang til nye repository-grupper

en: Default user has read access to new repository groups
da: Standard-bruger har læse-adgang til nye repository-grupper

en: Default user has write access to new repository groups
da: Standard-bruger har skrive-adgang til nye repository-grupper

en: Default user has admin access to new repository groups
da: Standard-bruger har admin-adgang til nye repository-grupper

en: Default user has no access to new user groups
da: Standard-bruger har ikke adgang til nye brugergrupper

en: Default user has read access to new user groups
da: Standard-bruger har læse-adgang til nye brugergrupper

en: Default user has write access to new user groups
da: Standard-bruger har skrive-adgang til nye brugergrupper

en: Default user has admin access to new user groups
da: Standard-bruger har admin-adgang til nye brugergrupper

en: Only admins can create repository groups
da: Kun administratorer kan oprette repository-grupper

en: Non-admins can create repository groups
da: Ikke-administratorer kan oprette repository-grupper

en: Only admins can create user groups
da: Kun administratorer kan oprette brugergrupper

en: Non-admins can create user groups
da: Ikke-administratorer kan oprette brugergrupper

en: Only admins can create top level repositories
da: Kun administratorer kan oprette top-niveau repositories

en: Non-admins can create top level repositories
da: Ikke-administratorer kan oprette top-niveau repositories

en: Repository creation enabled with write permission to a repository group
da: Repository oprettelse aktiveret med skriveadgang til en repository-gruppe

en: Repository creation disabled with write permission to a repository group
da: Repository oprettelse deaktiveret med skriveadgang til en repository-gruppe

en: Only admins can fork repositories
da: Kun admins kan fork repositories

en: Non-admins can fork repositories
da: Ikke-administratorer kan forke repositories

en: Registration disabled
da: Registrering deaktiveret

en: User registration with manual account activation
da: Brugerregistrering med manuel kontoaktivering

en: User registration with automatic account activation
da: Brugerregistrering med automatisk kontoaktivering

en: Not reviewed
da: Ikke gennemgået

en: Under review
da: Under gennemgang

en: Not approved
da: Ikke godkendt

en: Approved
da: Godkendt

en: Please enter a login
da: Indtast venligst et login

en: Enter a value %(min)i characters long or more
da: Indtast en værdi med mindst %(min)i tegn

en: Please enter a password
da: Skriv venligst et kodeord

en: Enter %(min)i characters or more
da: Indtast %(min)i tegn eller flere

en: Name must not contain only digits
da: Navn må ikke kun indeholde cifre

en: [Comment] %(repo_name)s changeset %(short_id)s "%(message_short)s" on %(branch)s
da: [Kommentar] %(repo_name)s changeset %(short_id)s "%(message_short)s" på %(branch)s

en: New user %(new_username)s registered
da: Ny bruger %(new_username)s registreret

en: [Review] %(repo_name)s PR %(pr_nice_id)s "%(pr_title_short)s" from %(pr_source_branch)s by %(pr_owner_username)s
da: [Gennemgang] %(repo_name)s PR %(pr_nice_id)s "%(pr_title_short)s" fra %(pr_source_branch)s af %(pr_owner_username)s

en: [Comment] %(repo_name)s PR %(pr_nice_id)s "%(pr_title_short)s" from %(pr_source_branch)s by %(pr_owner_username)s
da: [Kommentar] %(repo_name)s PR %(pr_nice_id)s "%(pr_title_short)s" fra %(pr_source_branch)s af %(pr_owner_username)s

en: Closing
da: Lukning

en: %(user)s wants you to review pull request %(pr_nice_id)s: %(pr_title)s
da: %(user)s vil have dig til at gennemgå pull-forespørgsel %(pr_nice_id)s: %(pr_title)s

en: Cannot create empty pull request
da: Kan ikke oprette en tom pull-forespørgsel
