Kallithea 0.3 - en to ja translation catalogue (990 entries)

en: There are no changesets yet
ja: まだチェンジセットがありません

en: None
ja: なし

en: (closed)
ja: (閉鎖済み)

en: Show whitespace
ja: 空白を表示

en: Ignore whitespace
ja: 空白を無視

en: Increase diff context to %(num)s lines
ja: diff コンテキストを %(num)s 行増やす

en: No permission to change status
ja: プルリクエストステータスを変更する権限がありません

en: Successfully deleted pull request %s
ja: プルリクエストの削除に成功しました

en: Such revision does not exist for this repository
ja: お探しのリビジョンはこのリポジトリにはありません

en: Could not find other repository %s
ja: リポジトリの最新のリビジョン(tip)に移動

en: Cannot compare repositories of different types
ja: 共通の祖先を持たないのでリポジトリを比較できません

en: Cannot compare repositories without using common ancestor
ja: 共通の祖先を持たないのでリポジトリを比較できません

en: No response
ja: 応答がありません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ja: 形式が間違っているため、サーバーはリクエストを処理できませんでした。

en: Unauthorized access to resource
ja: リソースにアクセスする権限がありません

en: You don't have permission to view this page
ja: このページを閲覧する権限がありません

en: The resource could not be found
ja: リソースが見つかりません

en: The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.
ja: サーバーが不正な状態になったため、リクエストに答えることができませんでした。

en: %s committed on %s
ja: %s が %s にコミット

en: Changeset was too big and was cut off...
ja: チェンジセットが大きすぎるため、省略しました...

en: %s %s feed
ja: %s %s フィード

en: Changes on %s repository
ja: %s リポジトリでの変更

en: Click here to add new file
ja: 新しいファイルを追加

en: There are no files yet.
ja: まだファイルがありません。 %s

en: %s at %s
ja: %s と %s の間

en: This repository has been locked by %s on %s
ja: このリポジトリは %s によって %s にロックされました

en: You can only delete files with revision being a valid branch
ja: 有効なブランチ上のリビジョンからしかファイルを削除できません

en: Deleted file %s via Kallithea
ja: Kallithea経由で %s を削除

en: Successfully deleted file %s
ja: %s ファイルの削除に成功しました

en: Error occurred during commit
ja: コミット中にエラーが発生しました

en: You can only edit files with revision being a valid branch
ja: 有効なブランチを示すリビジョンでのみファイルを編集できます

en: Edited file %s via Kallithea
ja: Kallithea経由で %s を変更

en: No changes
ja: 変更点なし

en: Successfully committed to %s
ja: %s へのコミットが成功しました

en: Added file via Kallithea
ja: Kallithea経由でファイルを追加

en: No content
ja: 内容がありません

en: No filename
ja: ファイル名がありません

en: Location must be relative path and must not contain .. in path
ja: 場所には相対パスかつ .. を含まないパスを入力してください

en: Downloads disabled
ja: ダウンロードは無効化されています

en: Unknown revision %s
ja: %s は未知のリビジョンです

en: Empty repository
ja: 空のリポジトリ

en: Unknown archive type
ja: 未知のアーカイブ種別です

en: Changesets
ja: チェンジセット

en: Branches
ja: ブランチ

en: Tags
ja: タグ

en: An error occurred during repository forking %s
ja: リポジトリ %s のフォーク中にエラーが発生しました

en: Groups
ja: グループ

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Branch
ja: ブランチ

en: Closed Branches
ja: 閉鎖済みブランチ

en: Tag
ja: タグ

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Public Journal
ja: 公開ジャーナル

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Bad captcha
ja: キャプチャが一致しません

en: You have successfully registered with %s
ja: %sへの登録を受け付けました

en: A password reset confirmation code has been sent
ja: パスワードリセットの確認コードが送信されました

en: Invalid password reset token
ja: 無効なパスワードリセットトークン

en: Successfully updated password
ja: パスワードを更新しました

en: %s (closed)
ja: %s (閉鎖済み)

en: Changeset
ja: チェンジセット

en: Special
ja: スペシャル

en: Peer branches
ja: 相手のブランチ

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Error creating pull request: %s
ja: プルリクエスト作成中にエラーが発生しました: %s

en: Error occurred while creating pull request
ja: プルリクエストの作成中にエラーが発生しました

en: Successfully opened new pull request
ja: 新しいプルリクエストの作成に成功しました

en: New pull request iteration created
ja: プルリクエストレビュアー

en: No description
ja: 説明がありません

en: Pull request updated
ja: プルリクエストを更新しました

en: Successfully deleted pull request
ja: プルリクエストの削除に成功しました

en: Error: changesets not found when displaying pull request from %s.
ja: プルリクエストを更新するためのチェンジセットが見つかりません。

en: This pull request has been closed and can not be updated.
ja: このプルリクエストはすでにクローズされていて、更新することはできません。

en: No additional changesets found for iterating on this pull request.
ja: プルリクエストを更新するためのチェンジセットが見つかりません。

en: Note: Branch %s has another head: %s.
ja: ノート: ブランチ%sには別のヘッド%sがあります。

en: Git pull requests don't support iterating yet.
ja: Gitのプルリクエストはまだ更新をサポートしていません。

en: Error: some changesets not found when displaying pull request from %s.
ja: プルリクエストを更新するためのチェンジセットが見つかりません。

en: Invalid search query. Try quoting it.
ja: 無効な検索クエリーです。\"で囲んで下さい。

en: An error occurred during search operation.
ja: 検索を実行する際にエラーが発生しました。

en: No data ready yet
ja: まだデータの準備ができていません

en: Statistics are disabled for this repository
ja: このリポジトリの統計は無効化されています

en: Auth settings updated successfully
ja: 認証設定の更新に成功しました

en: error occurred during update of auth settings
ja: 認証設定の更新中にエラーが発生しました

en: Default settings updated successfully
ja: デフォルト設定の更新に成功しました

en: Error occurred during update of defaults
ja: デフォルト設定の更新中にエラーが発生しました

en: Forever
ja: 永久

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 month
ja: 1 ヶ月

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: Error occurred during gist creation
ja: gist の作成中にエラーが発生しました

en: Deleted gist %s
ja: gist %s を削除しました

en: Unmodified
ja: 変更しない

en: Successfully updated gist content
ja: Gist の内容を更新しました

en: Successfully updated gist data
ja: Gist データを更新しました

en: Error occurred during update of gist %s
ja: Gist %s の更新中にエラーが発生しました

en: You can't edit this user since it's crucial for entire application
ja: このユーザーはアプリケーション全体で非常に重要なので編集できません

en: Your account was updated successfully
ja: アカウントの更新に成功しました

en: Error occurred during update of user %s
ja: ユーザー %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user password
ja: パスワードの更新中にエラーが発生しました

en: Added email %s to user
ja: ユーザーにメールアドレス %s を追加しました

en: An error occurred during email saving
ja: メールの保存時にエラーが発生しました

en: Removed email from user
ja: ユーザーからメールアドレスを削除しました

en: API key successfully created
ja: APIキーの作成に成功しました

en: API key successfully reset
ja: APIキーのリセットに成功しました

en: API key successfully deleted
ja: APIキーの削除に成功しました

en: Read
ja: 読込

en: Write
ja: 書込

en: Admin
ja: 管理

en: Disabled
ja: 無効

en: Allowed with manual account activation
ja: 手動でアカウントをアクティベートする

en: Allowed with automatic account activation
ja: 自動でアカウントをアクティベートする

en: Manual activation of external account
ja: 外部アカウントを手動でアクティベートする

en: Automatic activation of external account
ja: 外部アカウントを自動でアクティベートする

en: Enabled
ja: 有効

en: Global permissions updated successfully
ja: 全般の権限の更新に成功しました

en: Error occurred during update of permissions
ja: 権限の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Created repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を作成しました

en: Updated repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を更新しました

en: Error occurred during update of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: This group contains %s repositories and cannot be deleted
ja: このグループは %s 個のリポジトリを含んでいるため削除できません

en: This group contains %s subgroups and cannot be deleted
ja: このグループは %s 個のサブグループを含んでいるため削除できません

en: Removed repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を削除しました

en: Error occurred during deletion of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の削除中にエラーが発生しました

en: Cannot revoke permission for yourself as admin
ja: 自分自身の管理者としての権限を取り消すことはできません

en: Repository group permissions updated
ja: リポジトリグループ権限を更新しました

en: An error occurred during revoking of permission
ja: 権限の取消中にエラーが発生しました

en: Error creating repository %s
ja: リポジトリ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Created repository %s from %s
ja: リポジトリ %s を %s から作成しました

en: Forked repository %s as %s
ja: リポジトリ %s を %s としてフォークしました

en: Created repository %s
ja: リポジトリ %s を作成しました

en: Repository %s updated successfully
ja: リポジトリ %s の更新に成功しました

en: Error occurred during update of repository %s
ja: リポジトリ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Detached %s forks
ja: %s 個のフォークを切り離しました

en: Deleted %s forks
ja: %s 個のフォークを削除しました

en: Deleted repository %s
ja: リポジトリ %s を削除しました

en: Cannot delete repository %s which still has forks
ja: フォークしたリポジトリが存在するため、 リポジトリ %s は削除できません

en: An error occurred during deletion of %s
ja: %s の削除中にエラーが発生しました

en: Repository permissions updated
ja: リポジトリ権限を更新しました

en: An error occurred during creation of field: %r
ja: フィールドの作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred during removal of field
ja: フィールドの削除中にエラーが発生しました

en: -- Not a fork --
ja: -- フォークではありません --

en: Updated repository visibility in public journal
ja: 公開ジャーナルでのリポジトリの可視性を更新しました

en: An error occurred during setting this repository in public journal
ja: このリポジトリの公開ジャーナルの設定中にエラーが発生しました

en: Nothing
ja: ありません

en: Marked repository %s as fork of %s
ja: %s リポジトリを %s のフォークとする

en: An error occurred during this operation
ja: 操作中にエラーが発生しました

en: Repository has been locked
ja: リポジトリがロックされました

en: Repository has been unlocked
ja: リポジトリのロックが解除されました

en: An error occurred during unlocking
ja: アンロック中にエラーが発生しました

en: Cache invalidation successful
ja: キャッシュの無効化に成功しました

en: An error occurred during cache invalidation
ja: キャッシュの無効化中にエラーが発生しました

en: Pulled from remote location
ja: リモートから取得

en: An error occurred during pull from remote location
ja: リモートから取得中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of repository stats
ja: リポジトリステートの削除中にエラーが発生しました

en: Updated VCS settings
ja: VCS設定を更新しました

en: Unable to activate hgsubversion support. The "hgsubversion" library is missing
ja: "hgsubversion"ライブラリが見つからないため、hgsubversionサポートを有効に出来ません

en: Error occurred while updating application settings
ja: アプリケーション設定の更新中にエラーが発生しました

en: Repositories successfully rescanned. Added: %s. Removed: %s.
ja: リポジトリの再スキャンに成功しました。 追加: %s 削除: %s。

en: Invalidated %s repositories
ja: すべてのリポジトリのキャッシュを無効化する

en: Updated application settings
ja: アプリケーション設定を更新しました

en: Updated visualisation settings
ja: 表示設定を更新しました

en: Error occurred during updating visualisation settings
ja: 表示設定の更新中にエラーが発生しました

en: Please enter email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Send email task created
ja: メール送信タスクを作成しました

en: Hook already exists
ja: まだデータの準備ができていません

en: Added new hook
ja: 新しいフックを追加しました

en: Updated hooks
ja: フックを更新しました

en: Error occurred during hook creation
ja: フックの作成中にエラーが発生しました

en: Whoosh reindex task scheduled
ja: Whooshの再インデックスタスクを予定に入れました

en: Created user group %s
ja: ユーザーグループ %s を作成しました

en: Error occurred during creation of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Updated user group %s
ja: ユーザーグループ %s を更新しました

en: Error occurred during update of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Successfully deleted user group
ja: ユーザーグループの削除に成功しました

en: An error occurred during deletion of user group
ja: ユーザーグループの削除中にエラーが発生しました

en: Target group cannot be the same
ja: 対象に同じ物を選ぶことはできません

en: User group permissions updated
ja: ユーザーグループ権限を更新しました

en: Updated permissions
ja: 権限を更新しました

en: An error occurred during permissions saving
ja: 権限の保存時にエラーが発生しました

en: Created user %s
ja: ユーザー %s を作成しました

en: Error occurred during creation of user %s
ja: ユーザー %s の作成中にエラーが発生しました

en: User updated successfully
ja: ユーザーの更新に成功しました

en: Successfully deleted user
ja: ユーザーの削除に成功しました

en: An error occurred during deletion of user
ja: ユーザーの削除中にエラーが発生しました

en: The default user cannot be edited
ja: デフォルト ユーザーを編集できません

en: Added IP address %s to user whitelist
ja: ユーザーホワイトリストにIP %s を追加しました

en: An error occurred while adding IP address
ja: IPアドレスの保存中にエラーが発生しました

en: Removed IP address from user whitelist
ja: ユーザーホワイトリストからIPアドレスを削除しました

en: You need to be a registered user to perform this action
ja: このアクションを実行するためには登録済みのユーザーである必要があります

en: You need to be signed in to view this page
ja: このページを閲覧するためにはサインインが必要です

en: Invalid API key
ja: APIキーが無効です

en: Repository not found in the filesystem
ja: ファイルシステム内にリポジトリが見つかりません

en: Changeset for %s %s not found in %s
ja: リビジョンが見つかりません

en: Binary file
ja: バイナリファイル

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
ja: チェンジセットが大きすぎるため省略しました。差分を表示する場合は差分メニューを使用してください

en: No changes detected
ja: 検出された変更はありません

en: Deleted branch: %s
ja: 削除されたブランチ: %s

en: Created tag: %s
ja: 作成したタグ: %s

en: Changeset %s not found
ja: リビジョンが見つかりません

en: Show all combined changesets %s->%s
ja: %s から %s までのすべてのチェンジセットを表示

en: Compare view
ja: 比較ビュー

en: and
ja: と

en: %s more
ja: %s 以上

en: revisions
ja: リビジョン

en: Fork name %s
ja: フォーク名 %s

en: Pull request %s
ja: プルリクエスト #%s

en: [deleted] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [created] repository
ja: リポジトリを[作成]

en: [created] repository as fork
ja: フォークしてリポジトリを[作成]

en: [forked] repository
ja: リポジトリを[フォーク]

en: [updated] repository
ja: リポジトリを[更新]

en: [downloaded] archive from repository
ja: リポジトリからアーカイブを[ダウンロード]

en: [delete] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [created] user
ja: ユーザーを[作成]

en: [updated] user
ja: ユーザーを[更新]

en: [created] user group
ja: ユーザーグループを[作成]

en: [updated] user group
ja: ユーザーグループを[更新]

en: [commented] on revision in repository
ja: リポジトリのリビジョンに[コメント]

en: [commented] on pull request for
ja: プルリクエストに[コメント]

en: [closed] pull request for
ja: プルリクエストを[クローズ]

en: [pushed] into
ja: [プッシュ]

en: [committed via Kallithea] into repository
ja: リポジトリに[Kallithea経由でコミット]

en: [pulled from remote] into repository
ja: リポジトリに[リモートからプル]

en: [pulled] from
ja: [プル]

en: [started following] repository
ja: リポジトリの[フォローを開始]

en: [stopped following] repository
ja: リポジトリの[フォローを停止]

en:  and %s more
ja:  と %s 以上

en: No files
ja: ファイルはありません

en: new file
ja: 新しいファイル

en: mod
ja: 変更

en: del
ja: 削除

en: rename
ja: リネーム

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
ja: %s リポジトリはDB内に見つかりませんでした。おそらくファイルシステム上で作られたか名前が変更されたためです。リポジトリをもう一度チェックするためにアプリケーションを再起動してください

en: %d year | %d years
ja[0]: %d 年

en: %d month | %d months
ja[0]: %d ヶ月

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: in %s
ja: %s 以内

en: %s ago
ja: %s 前

en: in %s and %s
ja: %s と %s の間

en: %s and %s ago
ja: %s と %s 前

en: just now
ja: たったいま

en: on line %s
ja: %s 行目

en: Kallithea Administrator
ja: Kallithea 管理者

en: Default user has no access to new repositories
ja: デフォルトユーザーは新しいリポジトリにアクセスできません

en: Default user has read access to new repositories
ja: デフォルトユーザーは新しいリポジトリに読み取りアクセスする権限があります

en: Default user has write access to new repositories
ja: デフォルトユーザーは新しいリポジトリに書き込みアクセスする権限があります

en: Only admins can create repository groups
ja: 管理者のみがリポジトリのグループを作成できます

en: Non-admins can create repository groups
ja: 非管理者がリポジトリのグループを作成できます

en: Only admins can create user groups
ja: 管理者だけがユーザー グループを作成することができます

en: Non-admins can create user groups
ja: 非管理者ユーザーがグループを作成することができます

en: Only admins can create top level repositories
ja: 管理者だけがトップレベルにリポジトリを作成することができます

en: Non-admins can create top level repositories
ja: 非管理者がトップレベルにリポジトリを作成することができます

en: Repository creation enabled with write permission to a repository group
ja: リポジトリグループの書き込みパーミッションを使ったリポジトリ作成が有効です

en: Repository creation disabled with write permission to a repository group
ja: リポジトリグループの書き込みパーミッションを使ったリポジトリ作成は無効です

en: Only admins can fork repositories
ja: 管理者のみがリポジトリをフォークすることができます

en: Non-admins can fork repositories
ja: 非管理者がリポジトリをフォークすることができます

en: Registration disabled
ja: 新規登録を無効にする

en: User registration with manual account activation
ja: ユーザーの新規登録時に手動でアカウントをアクティベートする

en: User registration with automatic account activation
ja: ユーザーの新規登録時に自動でアカウントをアクティベートする

en: Not reviewed
ja: 未レビュー

en: Under review
ja: レビュー中

en: Not approved
ja: 承認

en: Approved
ja: 承認

en: Please enter a login
ja: ログイン名を入力してください

en: Enter a value %(min)i characters long or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Please enter a password
ja: パスワードを入力してください

en: Enter %(min)i characters or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Name must not contain only digits
ja: 数字だけの名前は使えません

en: [Comment] %(repo_name)s changeset %(short_id)s "%(message_short)s" on %(branch)s
ja: プルリクエストに[コメント]

en: New user %(new_username)s registered
ja: 新しいユーザー %(new_username)s が登録されました

en: Closing
ja: クローズ

en: %(user)s wants you to review pull request %(pr_nice_id)s: %(pr_title)s
ja: %(user)s がプリリクエスト #%(pr_nice_id)s: %(pr_title)s のレビューを求めています

en: Cannot create empty pull request
ja: プルリクエスト作成中にエラーが発生しました: %s

en: You are not authorized to create the pull request
ja: このプルリクエストを削除してもよろしいですか？

en: latest tip
ja: 最新のtip

en: New user registration
ja: 新規ユーザー登録

en: You can't remove this user since it is crucial for the entire application
ja: このユーザーを削除できません。このユーザーはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: User "%s" still owns %s repositories and cannot be removed. Switch owners or remove those repositories: %s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のリポジトリの所有者のため削除することはできません。リポジトリの所有者を変更するか削除してください： %s

en: User "%s" still owns %s repository groups and cannot be removed. Switch owners or remove those repository groups: %s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のリポジトリグループの所有者のため削除することはできません。リポジトリグループの所有者を変更するか削除してください： %s

en: User "%s" still owns %s user groups and cannot be removed. Switch owners or remove those user groups: %s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のユーザーグループの所有者のため削除することはできません。ユーザーグループの所有者を変更するか削除してください。 %s

en: Password reset link
ja: パスワードリセットのリンク

en: Password reset notification
ja: パスワードの再設定通知

en: Value cannot be an empty list
ja: 空のリストにはできません

en: Username "%(username)s" already exists
ja: ユーザー名 "%(username)s" はすでに使われています

en: Username "%(username)s" cannot be used
ja: ユーザー名 %(username)s は使用できません

en: Username may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with an alphanumeric character or underscore
ja: ユーザー名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)しか使えません。また、アルファベットまたはアンダースコア(_)から始まる必要があります

en: The input is not valid
ja: 入力が正しくありません

en: Username %(username)s is not valid
ja: ユーザー名 %(username)s は不正です

en: Invalid user group name
ja: 不正なユーザーグループ名です

en: User group "%(usergroup)s" already exists
ja: ユーザーグループ "%(usergroup)s" はすでに存在します

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
ja: ユーザーグループ名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)しか使えません。また、アルファベットから始まる必要があります

en: Cannot assign this group as parent
ja: このグループは親にできません

en: Group "%(group_name)s" already exists
ja: グループ "%(group_name)s" はすでに存在します

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
ja: グループ名 "%(group_name)s" を持つリポジトリはすでに存在します

en: Invalid characters (non-ascii) in password
ja: パスワードに利用出来ない文字列(non-ascii)です

en: Invalid old password
ja: 古いpasswordが間違っています

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Invalid username or password
ja: ユーザー名とパスワードの組み合わせが無効です

en: Token mismatch
ja: トークンが一致しません

en: Repository name %(repo)s is not allowed
ja: リポジトリ名 %(repo)s は許可されていません

en: Repository named %(repo)s already exists
ja: リポジトリ %(repo)s はすでに存在します

en: Repository "%(repo)s" already exists in group "%(group)s"
ja: リポジトリ "%(repo)s" は グループ "%(group)s" にすでに存在します

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
ja: リポジトリグループ名 "%(repo)s" はすでに存在します

en: Invalid repository URL
ja: 無効なリポジトリのURL

en: Fork has to be the same type as parent
ja: フォークは親と同じ種別の必要があります

en: You don't have permissions to create repository in this group
ja: このグループにリポジトリを作成する権限がありません

en: no permission to create repository in root location
ja: ルートにリポジトリを作成する権限がありません

en: You don't have permissions to create a group in this location
ja: この場所にグループを作成する権限がありません

en: This username or user group name is not valid
ja: ユーザー名かユーザーグループが不正です

en: This is not a valid path
ja: 不正なパスです

en: This email address is already in use
ja: このメールアドレスはすでに取得されています

en: Email address "%(email)s" not found
ja: メールアドレス "%(email)s" がみつかりません

en: The LDAP Login attribute of the CN must be specified - this is the name of the attribute that is equivalent to "username"
ja: LDAPのこのCNに対するログイン属性は必須です。 - これは "ユーザー名" と同じです

en: Please enter a valid IPv4 or IPv6 address
ja: 有効なIPv4かIPv6のアドレスを入力してください

en: The network size (bits) must be within the range of 0-32 (not %(bits)r)
ja: ネットワークサイズ (bits) は0-32の範囲にする必要があります ( %(bits)r は不正です)

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
ja: キー名にはアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)、数字が使えます

en: Filename cannot be inside a directory
ja: ファイル名はディレクトリ内にすることはできません

en: Plugins %(loaded)s and %(next_to_load)s both export the same name
ja: %(loaded)s プラグインと %(next_to_load)s プラグインで同じ名前が使われています

en: Add Repository
ja: リポジトリを追加

en: Add Repository Group
ja: リポジトリグループを追加

en: You have admin right to this group, and can edit it
ja: 管理者権限をもっているため編集できます

en: Edit Repository Group
ja: リポジトリグループを編集

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Description
ja: 説明

en: Last Change
ja: 最後の変更点

en: Owner
ja: 所有者

en: Log In
ja: ログイン

en: Log In to %s
ja: %s へログイン

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Forgot your password ?
ja: パスワードを忘れた?

en: Don't have an account ?
ja: アカウントを持っていない?

en: Sign In
ja: サインイン

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Reset Your Password to %s
ja: %sのパスワードをリセット

en: Reset Your Password
ja: パスワードのリセット

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: Send Password Reset Email
ja: パスワードリセットメールを送信

en: A password reset link will be sent to the specified email address if it is registered in the system.
ja: システムに登録されている場合、パスワードリセットのリンクを指定されたメールアドレスに送信します。

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm New Password
ja: 新しいパスワードの確認

en: Sign Up
ja: サインアップ

en: Sign Up to %s
ja: %s へサインアップ

en: Re-enter password
ja: パスワード再入力

en: First Name
ja: 名前

en: Last Name
ja: 名字

en: Email
ja: メールアドレス

en: Admin Journal
ja: 管理ジャーナル

en: journal filter...
ja: ジャーナルフィルタ...

en: Filter
ja: フィルター

en: %s Entry | %s Entries
ja[0]: %s 個のエントリ

en: Action
ja: アクション

en: Date
ja: 日時

en: From IP
ja: アクセス元IPアドレス

en: No actions yet
ja: まだアクションがありません

en: Authentication Settings
ja: 認証設定

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Plugins
ja: 認証プラグイン

en: Enabled Plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Comma-separated list of plugins; Kallithea will try user authentication in plugin order
ja: カンマ区切りのプラグインの一覧です。Kallitheaはプラグインの並び順でユーザー認証を試みます

en: Available built-in plugins
ja: 有効な組み込みプラグイン

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Save
ja: 保存

en: Repository Defaults
ja: リポジトリのデフォルト設定

en: Type
ja: リポジトリの種別

en: Private repository
ja: 非公開リポジトリ

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
ja: 非公開リポジトリはコラボレーターとして明示的に追加された人のみ閲覧できます。

en: Enable statistics
ja: 統計を有効にする

en: Enable statistics window on summary page.
ja: 概要ページの統計ウィンドウを有効にします。

en: Enable downloads
ja: ダウンロードを有効にする

en: Enable download menu on summary page.
ja: 概要ページのダウンロードメニューを有効にします。

en: Enable locking
ja: ロックを有効にする

en: Enable lock-by-pulling on repository.
ja: リポジトリのpullのロックを有効にします。

en: Edit Gist
ja: Gistを編集

en: Gist was updated since you started editing. Copy your changes and click %(here)s to reload new version.
ja: 編集開始後にGistが更新されています。あなたの変更箇所をコピーしておき、 %(here)s をクリックして新しいバージョンを読み込みなおしてください。

en: Gist description ...
ja: Gist の説明...

en: Gist lifetime
ja: Gist 有効期間

en: Expires
ja: 失効

en: Never
ja: しない

en: Update Gist
ja: Gistを更新

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Private Gists for User %s
ja: ユーザー %s の非公開 Gists

en: Public Gists for User %s
ja: ユーザー %s の公開 Gists

en: Public Gists
ja: 公開 Gists

en: Create New Gist
ja: 新しい Gist を作成

en: Created
ja: 作成日

en: There are no gists yet
ja: まだgistがありません

en: New Gist
ja: Gistを新規作成

en: Name this gist ...
ja: ファイルに名前をつける...

en: Create Private Gist
ja: 非公開 Gist を作成

en: Create Public Gist
ja: 公開 Gist を作成

en: Reset
ja: リセット

en: Public Gist
ja: 公開 Gist

en: Private Gist
ja: 非公開 Gist

en: Delete
ja: 削除

en: Confirm to delete this Gist
ja: このGistを削除してもよろしいですか？

en: Edit
ja: 編集

en: Show as Raw
ja: Raw形式で表示

en: created
ja: 作成日

en: Show as raw
ja: Raw形式で表示

en: My Account
ja: アカウント

en: Profile
ja: プロフィール

en: Email Addresses
ja: メールアドレス

en: API Keys
ja: APIキー

en: Owned Repositories
ja: 所有しているリポジトリ

en: Watched Repositories
ja: ウォッチ中のリポジトリ

en: Show Permissions
ja: 権限の表示

en: Built-in
ja: ビルトイン

en: Confirm to reset this API key: %s
ja: このAPIキーをリセットしてもよろしいですか？: %s

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Confirm to remove this API key: %s
ja: このAPIキーを削除してもよろしいですか？: %s

en: Remove
ja: 削除

en: No additional API keys specified
ja: API キーが指定されていません

en: New API key
ja: 新しいAPIキー

en: Add
ja: 追加

en: Primary
ja: プライマリ

en: Confirm to delete this email: %s
ja: このメールアドレスを削除してもよろしいですか？ : %s

en: No additional emails specified.
ja: 追加のメールアドレスはありません。

en: New email address
ja: 新しいメールアドレス

en: Change Your Account Password
ja: パスワードを変更してください

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードの確認

en: Current IP
ja: 現在の IP アドレス

en: Change %s avatar at
ja: アバターを変更:

en: Avatars are disabled
ja: アバターは無効です

en: Repositories You Own
ja: あなたが所有者のリポジトリ

en: Name
ja: 名前

en: Repositories You are Watching
ja: あなたがウォッチしているリポジトリ

en: Default Permissions
ja: デフォルトの権限

en: Global
ja: 全般

en: IP Whitelist
ja: IPアドレスのホワイトリスト

en: Anonymous access
ja: 匿名アクセス

en: Allow anonymous access
ja: 匿名アクセス

en: Allow access to Kallithea without needing to log in. Anonymous users use %s user permissions.
ja: ログインしなくても Kallithea にアクセスできるようにします。匿名ユーザーは %s ユーザーパーミッションを使います

en: All default permissions on each repository will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repositories will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各リポジトリのデフォルトパーミッションをリセットします。各リポジトリの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: Apply to all existing repositories
ja: 既存のリポジトリを import しますか？

en: Repository group
ja: リポジトリグループ

en: All default permissions on each repository group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各リポジトリグループのデフォルトパーミッションをリセットします。各リポジトリグループの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: Apply to all existing repository groups
ja: 既存のリポジトリを import しますか？

en: Permissions for the Default user on new repository groups.
ja: 親のリポジトリグループにセットされているパーミッションをコピーします。

en: User group
ja: ユーザーグループ

en: All default permissions on each user group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on user groups will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各ユーザーグループのデフォルトパーミッションをリセットします。各ユーザーグループの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: Top level repository creation
ja: トップレベルリポジトリの作成

en: Repository creation with group write access
ja: グループ書き込み権限でのリポジトリ作成

en: With this, write permission to a repository group allows creating repositories inside that group. Without this, group write permissions mean nothing.
ja: リポジトリグループに書き込みパーミッションを付与すると、グループ内にリポジトリを作成できるようになります

en: User group creation
ja: ユーザーグループ作成

en: Repository forking
ja: リポジトリのフォーク

en: Registration
ja: 新規登録

en: External auth account activation
ja: 外部認証アカウントのアクティベート

en: Confirm to delete this IP address: %s
ja: このIPアドレスを削除してもよろしいですか？ : %s

en: All IP addresses are allowed.
ja: すべてのIPアドレスが許可されています。

en: New IP address
ja: 新しいIPアドレス

en: Repository Groups
ja: リポジトリグループ

en: Group name
ja: グループ名

en: Group parent
ja: 親グループ

en: Copy parent group permissions
ja: 親グループのパーミッションをコピー

en: Copy permission set from parent repository group.
ja: 親のリポジトリグループにセットされているパーミッションをコピーします。

en: %s Repository Group Settings
ja: %s リポジトリグループ設定

en: Add Child Group
ja: 子グループを追加

en: Settings
ja: 設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Permissions
ja: 権限設定

en: Repository Group: %s
ja: リポジトリグループ: %s

en: Top level repositories
ja: トップレベルリポジトリ数

en: Total repositories
ja: リポジトリ総数

en: Children groups
ja: 子グループ数

en: Created on
ja: 作成日

en: Confirm to delete this group: %s with %s repository | Confirm to delete this group: %s with %s repositories
ja[0]: このグループを削除してもよろしいですか？ : %s %s 個のリポジトリ

en: Delete this repository group
ja: このリポジトリグループを削除

en: Visible
ja: 無効

en: Add repos
ja: リポジトリを追加

en: Add/Edit groups
ja: ユーザーグループを追加

en: User/User Group
ja: ユーザー/ユーザーグループ

en: Revoke
ja: 取消

en: Add new
ja: 新規追加

en: Apply to children
ja: 子要素にも適用

en: Both
ja: 両方

en: Set or revoke permission to all children of that group, including non-private repositories and other groups if selected.
ja: このグループに属する全ての子要素のパーミッションを設定または無効化します。選択されていれば、非公開でないリポジトリや他のリポジトリも対象に含みます。

en: Enable lock-by-pulling on group. This option will be applied to all other groups and repositories inside
ja: グループに対してpullのロックを有効にします。このオプションはグループに含まれる全てのグループとリポジトリに適用されます。

en: Remove this group
ja: このグループを削除

en: Confirm to delete this group
ja: このグループを削除してもよろしいですか？: %s

en: Repository group %s
ja: リポジトリグループ: %s

en: Repository Groups Administration
ja: リポジトリグループ管理

en: Number of Top-level Repositories
ja: トップレベルリポジトリ数

en: Clone remote repository
ja: リモートリポジトリをクローン

en: Keep it short and to the point. Use a README file for longer descriptions.
ja: 短く要点を絞ってください。長い説明にはREADMEファイルを利用してください。

en: Optionally select a group to put this repository into.
ja: オプション：このリポジトリが属するグループを選択します

en: Type of repository to create.
ja: 作成するリポジトリの種別を指定します

en: Landing revision
ja: ランディングリビジョン

en: Default revision for files page, downloads, full text search index and readme generation
ja: ファイルページ、ダウンロード、全文検索インデックス、READMEなどの生成に使うデフォルトのリビジョン

en: %s Creating Repository
ja: %s Creating repository

en: Creating repository
ja: リポジトリを作成中

en: Repository "%(repo_name)s" is being created, you will be redirected when this process is finished.repo_name
ja: リポジトリ "%(repo_name)s" を作成中です。処理を完了したらリダイレクトします。

en: We're sorry but error occurred during this operation. Please check your Kallithea server logs, or contact administrator.
ja: 恐れいります。操作中にエラーが発生しました。 Kallithea サーバのログをチェックするか、管理者に問い合わせてください。

en: %s Repository Settings
ja: %s リポジトリ設定

en: Extra Fields
ja: 拡張フィールド

en: Caches
ja: キャッシュ

en: Remote
ja: リモート

en: Statistics
ja: 統計

en: Set
ja: 保存

en: Manually set this repository as a fork of another from the list.
ja: 一覧から別のフォークとしてこのリポジトリを手動で設定します。

en: Public Journal Visibility
ja: 公開ジャーナルでの可視性

en: Remove from public journal
ja: 公開ジャーナルから削除する

en: Add to Public Journal
ja: 公開ジャーナルへ追加

en: All actions done in this repository will be visible to everyone in the public journal.
ja: 公開ジャーナルでは、このリポジトリに対して行った操作のすべてが公開されます

en: Change Locking
ja: ロック

en: Confirm to unlock repository.
ja: このリポジトリのロックを解除しますか？

en: Unlock Repository
ja: リポジトリのロックを解除

en: Confirm to lock repository.
ja: このリポジトリをロックしますか？

en: Lock Repository
ja: リポジトリをロック

en: Repository is not locked
ja: リポジトリはロックされていません

en: Confirm to delete this repository: %s
ja: このリポジトリを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Delete this Repository
ja: このリポジトリを削除

en: This repository has %s fork | This repository has %s forks
ja[0]: このリポジトリには %s 個のフォークがあります

en: Detach forks
ja: フォークの切り離し

en: Delete forks
ja: フォークも削除

en: Invalidate Repository Cache
ja: リポジトリのキャッシュを無効化

en: Manually invalidate cache for this repository. On first access, the repository will be cached again.
ja: このリポジトリのキャッシュを手動で無効化します。リポジトリへの初回アクセス時に再びキャッシュされます。

en: List of Cached Values
ja: キャッシュしている値の一覧

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Key
ja: キー

en: Active
ja: アクティブ

en: Label
ja: ラベル

en: Confirm to delete this field: %s
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか？ : %s

en: New field key
ja: 新しいフィールドのキー

en: New field label
ja: 新しいフィールドのラベル

en: Enter short label
ja: ラベルを入力してください

en: New field description
ja: 新しいフィールドの説明

en: Enter description of a field
ja: フィールドの説明を入力してください

en: Extra fields are disabled.
ja: 拡張フィールドは無効化されています

en: Private Repository
ja: 非公開リポジトリ

en: Fork of repository
ja: リポジトリを[フォーク]

en: Remote repository URL
ja: リモートリポジトリURL

en: Pull Changes from Remote Repository
ja: リモートリポジトリから変更を取り込む

en: Confirm to pull changes from remote repository.
ja: リモートリポジトリから変更を取り込んでもよろしいですか？

en: This repository does not have a remote repository URL.
ja: このリポジトリにリモートURLは設定されていません

en: Permanent Repository ID
ja: リポジトリID

en: What is that?
ja: これは何？

en: URL by id
ja: id を使ってURLを表現

en: In case this repository is renamed or moved into another group the repository URL changes.
                                   Using the above permanent URL guarantees that this repository always will be accessible on that URL.
                                   This is useful for CI systems, or any other cases that you need to hardcode the URL into a 3rd party service.
ja: 通常、リポジトリの名前を変更したり、別のグループに移動すると、リポジトリのURLが変わります。
    上のURLを使えば、常にリポジトリにアクセスできます。
    この機能は、CIを使っている場合や、3rd pirtyのサービス向けにURLを固定化したいときに便利です。

en: Remote repository
ja: リモートリポジトリ

en: Repository URL
ja: リポジトリURL

en: Optional: URL of a remote repository. If set, the repository can be pulled from this URL.
ja: オプション: リモートリポジトリのURLです。設定した場合、このURLから変更を取得することができます。

en: Default revision for files page, downloads, whoosh and readme
ja: ファイルページ、ダウンロード、検索、READMEのデフォルトのリビジョンを指定します

en: Type name of user
ja: 追加するレビュアーの名前を入力

en: Change owner of this repository.
ja: リポジトリの所有者を変更

en: Processed commits
ja: 処理済みコミット数

en: Processed progress
ja: 処理状況

en: Reset Statistics
ja: 統計情報をリセット

en: Confirm to remove current statistics.
ja: 現在の統計情報をリセットしてもよろしいですか？

en: Repositories Administration
ja: リポジトリ管理

en: State
ja: 状態

en: Settings Administration
ja: 設定管理

en: Remap and Rescan
ja: 再マップと再スキャン

en: Visual
ja: 表示

en: Hooks
ja: フック

en: Full Text Search
ja: 全文検索

en: System Info
ja: システム情報

en: Send test email to
ja: テストメールの送信

en: Send
ja: 送信

en: Site branding
ja: サイト名

en: Set a custom title for your Kallithea Service.
ja: このKallitheaサービスのカスタムタイトルを設定します。

en: HTTP authentication realm
ja: HTTP認証レルム

en: ReCaptcha public key
ja: ReCaptcha 公開鍵

en: Public key for reCaptcha system.
ja: reCaptchaの公開鍵。

en: ReCaptcha private key
ja: ReCaptcha 秘密鍵

en: Private key for reCaptcha system. Setting this value will enable captcha on registration.
ja: reCaptchaの秘密鍵。この値が設定されると登録時のキャプチャが有効になります。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Built-in Mercurial Hooks (Read-Only)
ja: 組み込みのMercurialフック (編集不可)

en: Custom Hooks
ja: カスタムフック

en: Hooks can be used to trigger actions on certain events such as push / pull. They can trigger Python functions or external applications.
ja: フックを使うと、リポジトリへのプッシュやプルといった特定のイベントに合わせて、何らかのアクションを実行できます。フック機能では、Pythonの関数を呼び出したり、外部アプリケーションを起動したりできます。

en: Failed to remove hook
ja: フックの削除に失敗しました

en: Rescan options
ja: 再スキャンオプション

en: Delete records of missing repositories
ja: 見つからないリポジトリのレコードを削除

en: Invalidate cache for all repositories
ja: すべてのリポジトリのキャッシュを無効化する

en: Check this to reload data and clear cache keys for all repositories.
ja: すべてのリポジトリのキャッシュを無効化する

en: Install Git hooks
ja: Gitフックをインストール

en: Verify if Kallithea's Git hooks are installed for each repository. Current hooks will be updated to the latest version.
ja: 各リポジトリに Kallitheas の Gitフックがインストールされているか確認してください。現在のフックは最新版に更新されます

en: Overwrite existing Git hooks
ja: 既存のGitフックを上書きする

en: If installing Git hooks, overwrite any existing hooks, even if they do not seem to come from Kallithea. WARNING: This operation will destroy any custom git hooks you may have deployed by hand!
ja: GitフックをインストールするとKallitheaから設定されたものであっても既存のフックは全て上書きされます。警告: この操作はあなたが手動で配置したGitのカスタムフックを全て破壊します!

en: Rescan Repositories
ja: リポジトリを再スキャン

en: Index build option
ja: インデックス作成時の設定

en: Build from scratch
ja: 一度削除してから再度インデックスを作成

en: This option completely reindexeses all of the repositories for proper fulltext search capabilities.
ja: このオプションを使うと、全文検索の機能が正しく発揮されるよう、 Kallithea 中の全てのファイルのインデックスを再生成します。

en: Reindex
ja: 再インデックス

en: Checking for updates...
ja: 更新を確認中...

en: Kallithea version
ja: Kallithea バージョン

en: Check for updates
ja: 更新を確認

en: Kallithea configuration file
ja: Kallithea の設定ファイル

en: Python version
ja: Python バージョン

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Git version
ja: Git バージョン

en: Git path
ja: Git パス

en: Upgrade info endpoint
ja: 更新情報のエンドポイント

en: Note: please make sure this server can access this URL
ja: ノート: サーバーがこのURLにアクセスできることを確認して下さい

en: Python Packages
ja: Python パッケージ

en: Show repository size after push
ja: プッシュ後にリポジトリのサイズを表示する

en: Log user push commands
ja: ユーザーのプッシュコマンドを記録する

en: Log user pull commands
ja: ユーザーのプルコマンドを記録する

en: Update repository after push (hg update)
ja: プッシュ後にリポジトリを更新する (hg update)

en: Mercurial extensions
ja: Mercurialエクステンション

en: Enable largefiles extension
ja: largefilesエクステンションを有効にする

en: Enable hgsubversion extension
ja: hgsubversionエクステンションを有効にする

en: Requires hgsubversion library to be installed. Enables cloning of remote Subversion repositories while converting them to Mercurial.
ja: hgsubversion ライブラリのインストールが必要です。リモートのSVNリポジトリをクローンしてMercurialリポジトリに変換するすることが可能です。

en: Location of repositories
ja: リポジトリの場所

en: Click to unlock. You must restart Kallithea in order to make this setting take effect.
ja: アンロックする。この設定を有効にするためにはKallitheaの再起動が必要です。

en: Filesystem location where repositories are stored. After changing this value, a restart and rescan of the repository folder are both required.
ja: リポジトリを保存するファイルシステム上の場所。この値を変更した場合、サーバーの再起動とリポジトリフォルダの再スキャンが必要です。

en: General
ja: 一般

en: Use repository extra fields
ja: リポジトリの拡張フィールドを使用する

en: Allows storing additional customized fields per repository.
ja: 追加のカスタムフィールドをリポジトリ毎に保存することを許可します。

en: Show Kallithea version
ja: Kallitheaのバージョンを表示する

en: Shows or hides a version number of Kallithea displayed in the footer.
ja: フッターに表示されるKallitheaのバージョン番号の表示、非表示を設定します。

en: Gravatar URL allows you to use another avatar server application.
                                                            The following variables of the URL will be replaced accordingly.
                                                            {scheme}    'http' or 'https' sent from running Kallithea server,
                                                            {email}     user email,
                                                            {md5email}  md5 hash of the user email (like at gravatar.com),
                                                            {size}      size of the image that is expected from the server application,
                                                            {netloc}    network location/server host of running Kallithea server
ja: Gravatar URL を設定すると、外部のアバターサーバーアプリケーションを使用します。
    必要に応じて、 URL に以下の変数を使ってください。
    {scheme} Kallithea サーバからリクエストを送信するときに使うスキーム。 'http' または 'https'
    {email} ユーザーのメールアドレス
    {md5email} ユーザーのメールアドレスの md5 ハッシュ値 (gravatar.com で使っています)
    {size} サーバーアプリケーションに要求する画像のサイズ
    {netloc} Kallithea サーバーのアドレスまたはホスト名

en: Clone URL
ja: クローンURL

en: Schema of clone URL construction eg. '{scheme}://{user}@{netloc}/{repo}'.
                                                        The following variables are available:
                                                        {scheme} 'http' or 'https' sent from running Kallithea server,
                                                        {user}   current user username,
                                                        {netloc} network location/server host of running Kallithea server,
                                                        {repo}   full repository name,
                                                        {repoid} ID of repository, can be used to construct clone-by-id
ja: クローン URL のスキーマは、 '{scheme}://{user}@{netloc}/{repo}' のような形式にします。使える変数は下記の通りです:
                                                            {scheme} Kallithea サーバからリクエストを送信するときに使うスキーム。 'http' または 'https'
                                                            {user}   現在のユーザーのユーザー名
                                                            {netloc} Kallithea サーバーのアドレスまたはホスト名
                                                            {repo}   リポジトリの完全な名前
                                                            {repoid} リポジトリの ID。 clone-by-id に使います。

en: Repository page size
ja: リポジトリサイズ

en: Number of items displayed in the repository pages before pagination is shown.
ja: 管理ページで、ページ分割しないでグリッドに表示する項目の数

en: Admin page size
ja: 管理ページの項目

en: Number of items displayed in the admin pages grids before pagination is shown.
ja: 管理ページで、ページ分割しないでグリッドに表示する項目の数

en: Icons
ja: アイコン

en: Show public repository icon on repositories
ja: 公開リポジトリのアイコンを表示する

en: Show private repository icon on repositories
ja: 非公開リポジトリのアイコンを表示する

en: Show public/private icons next to repository names.
ja: リポジトリ名の隣に公開/非公開アイコンを表示します。

en: Meta Tagging
ja: メタタグ

en: Parses meta tags from the repository description field and turns them into colored tags.
ja: リポジトリの説明のメタタグを解析して色つきのタグに変換します。

en: Stylify recognised meta tags:
ja: 次のメタタグを変換する:

en: Add user group
ja: ユーザーグループを追加

en: User Groups
ja: ユーザーグループ

en: Add User Group
ja: ユーザーグループを追加

en: Short, optional description for this user group.
ja: このユーザーグループの簡潔な説明を書いてください。

en: %s user group settings
ja: %s ユーザーグループ設定

en: Show Members
ja: メンバーを表示

en: User Group: %s
ja: ユーサーグループ: %s

en: Members
ja: メンバー

en: Confirm to delete this user group: %s
ja: このユーザーグループを削除してもよろしいですか？: %s

en: Delete this user group
ja: このユーザーグループを削除

en: No members yet
ja: まだメンバーがいません

en: Chosen group members
ja: グループメンバーを選ぶ

en: Available members
ja: 有効なメンバー

en: User Groups Administration
ja: ユーザーグループ管理

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Add User
ja: ユーザーを追加

en: Password confirmation
ja: パスワード再入力

en: %s user settings
ja: %s ユーザー設定

en: Emails
ja: メールアドレス

en: User: %s
ja: ユーザー: %s

en: Source of Record
ja: アカウントのソース

en: Last Login
ja: 最終ログイン日時

en: Member of User Groups
ja: グループのメンバー数

en: Confirm to delete this user: %s
ja: このユーザーを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Delete this user
ja: このユーザーを削除

en: Inherited from %s
ja: %s から継承

en: Name in Source of Record
ja: アカウントのソースでの名前

en: New password confirmation
ja: 新しいパスワード 再入力

en: Users Administration
ja: ユーザー管理

en: Auth Type
ja: 認証タイプ

en: Server instance: %s
ja: サーバーインスタンス: %s

en: Support
ja: サポート

en: Mercurial repository
ja: Mercurialリポジトリ

en: Git repository
ja: Gitリポジトリ

en: Create Fork
ja: フォークを作成

en: Summary
ja: 要約

en: Changelog
ja: 履歴

en: Files
ja: ファイル

en: Show Pull Requests for %s
ja: %s のプルリクエストを表示

en: Pull Requests
ja: プルリクエスト

en: Options
ja: オプション

en: Compare Fork
ja: フォークと比較

en: Compare
ja: 比較

en: Search
ja: 検索

en: Unlock
ja: アンロック

en: Lock
ja: ロック

en: Follow
ja: フォロー

en: Unfollow
ja: アンフォロー

en: Fork
ja: フォーク

en: Create Pull Request
ja: プルリクエストを作成

en: Switch To
ja: ブランチの切り替え

en: No matches found
ja: 一致するものが見つかりません

en: Show recent activity
ja: 最近の活動を表示

en: Public journal
ja: 公開ジャーナル

en: Show public gists
ja: 公開 gists を表示

en: All Public Gists
ja: すべての公開 Gists

en: My Public Gists
ja: 公開 Gists

en: My Private Gists
ja: 非公開 Gists

en: Search in repositories
ja: リポジトリから検索

en: My Pull Requests
ja: 私のプルリクエスト

en: Not Logged In
ja: ログインしていません

en: Login to Your Account
ja: あなたのアカウントにログイン

en: Forgot password?
ja: パスワードを忘れた?

en: Don't have an account?
ja: アカウントを持っていない?

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Parent rev.
ja: 親リビジョン

en: Child rev.
ja: 子リビジョン

en: Inherit defaults
ja: デフォルト権限を継承

en: default permissions
ja: デフォルトの権限

en: Create repositories
ja: リポジトリを作成する

en: Select this option to allow repository creation for this user
ja: ユーザーにリポジトリ作成を許可する場合はこのオプションを選んでください

en: Create user groups
ja: ユーザーグループを作成

en: Select this option to allow user group creation for this user
ja: ユーザーにユーザーグループの作成を許可する場合はこのオプションを選んでください

en: Fork repositories
ja: リポジトリをフォークする

en: Select this option to allow repository forking for this user
ja: ユーザーにリポジトリのフォークを許可する場合はこのオプションを選んでください

en: Show
ja: 表示

en: No permissions defined yet
ja: まだ権限設定がありません

en: Permission
ja: 権限

en: Edit Permission
ja: 権限を編集

en: No permission defined
ja: 権限が設定されていません

en: Submitting ...
ja: 送信中...

en: Unable to post
ja: ダウンロードを有効にする

en: Add Another Comment
ja: 別のコメントを追加

en: Stop following this repository
ja: このリポジトリのフォローをやめる

en: Start following this repository
ja: このリポジトリのフォローする

en: Group
ja: グループ

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: loading ...
ja: 読み込み中...

en: Search truncated
ja: 検索結果は省略されています

en: No matching files
ja: マッチするファイルはありません

en: Open New Pull Request from {0}
ja: 新しいプルリクエストを{0}から作成

en: Open New Pull Request for {0} &rarr; {1}
ja: {0} &rarr; {1}から新しいプルリクエストを作成する

en: Show Selected Changesets {0} &rarr; {1}
ja: 選択したチェンジセット{0} &rarr; {0}を表示

en: Selection Link
ja: セレクション・リンク

en: Collapse Diff
ja: 差分をたたむ

en: Expand Diff
ja: 差分を表示

en: No revisions
ja: リビジョンなし

en: Failed to revoke permission
ja: 権限の取消に失敗しました

en: Confirm to revoke permission for {0}: {1} ?
ja: 権限 {0}: {1} を取り消してもよろしいですか？

en: Select changeset
ja: リビジョンを選択

en: Specify changeset
ja: チェンジセットを指定

en: Click to sort ascending
ja: 昇順で並び換え

en: Click to sort descending
ja: 降順で並び替え

en: No records found.
ja: レコードが見つかりません

en: Data error.
ja: データエラー

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: %s Changelog
ja: %s チェンジログ

en: showing %d out of %d revision | showing %d out of %d revisions
ja[0]: %d / %d リビジョンを表示

en: Clear selection
ja: 選択を解除

en: Go to tip of repository
ja: リポジトリの最新のリビジョン(tip)に移動

en: Compare fork with %s
ja: %s とフォークを比較

en: Compare fork with parent repository (%s)
ja: フォーク元(%s)と比較

en: Branch filter:
ja: ブランチフィルタ:

en: There are no changes yet
ja: まだ変更がありません

en: Removed
ja: 削除

en: Changed
ja: 変更

en: Added
ja: 追加

en: Affected %s files
ja: %s ファイルに影響

en: Changeset status: %s by %s
    Click to open associated pull request %s
ja: チェンジセットステータス: %s
    関連するプルリクエスト %s を開く

en: Changeset status: %s by %s
ja: チェンジセットステータス: %s

en: Expand commit message
ja: コミットメッセージを展開

en: %s comments
ja: %d 個のコメント

en: Bookmark %s
ja: ブックマーク %s

en: Tag %s
ja: タグ %s

en: Branch %s
ja: ブランチ %s

en: %s Changeset
ja: %s チェンジセット

en: Changeset status
ja: チェンジセットステータス

en: Raw diff
ja: diffとして差分を表示

en: Patch diff
ja: パッチとして差分を表示

en: Download diff
ja: 差分をダウンロード

en: Merge
ja: マージ

en: Grafted from:
ja: 作成日

en: Replaced by:
ja: 作成日

en: Preceded by:
ja: 作成日

en: %s file changed | %s files changed
ja[0]: %s ファイルに影響

en: %s file changed with %s insertions and %s deletions | %s files changed with %s insertions and %s deletions
ja[0]: %s ファイルに影響。 %s 個の追加と %s 個の削除

en: Show full diff anyway
ja: とにかくすべての差分を表示

en: comment
ja: コメント

en: on pull request
ja: プルリクエスト #%s にコメント

en: on this changeset
ja: チェンジセットはありません

en: Delete comment?
ja: コメントを削除しますか？

en: Status change
ja: ステータスを変更

en: Comments are in plain text. Use @username to notify another user.
ja: テキスト内で @username を使うと、そのユーザーに通知されます。

en: Set changeset status
ja: リビジョンステータスを設定

en: Vote for pull request status
ja: プルリクエストステータスの投票

en: No change
ja: 変更なし

en: Finish pull request
ja: プルリクエスト #%s にコメント

en: Close
ja: (閉鎖済み)

en: Comment
ja: コメント

en: You need to be logged in to comment.
ja: コメントにはログインする必要があります。

en: Login now
ja: 今すぐログインする

en: Hide
ja: 隠す

en: %d comment | %d comments
ja[0]: %d 個のコメント

en: %s Changesets
ja: %s チェンジセット

en: Changeset status: %s
ja: チェンジセットステータス: %s

en: Files affected
ja: 影響のあるファイル

en: File before
ja: 削除されたファイル

en: Modified
ja: 変更しない

en: Deleted
ja: 削除

en: Renamed
ja: リネーム

en: Unknown operation: %r
ja: %s は未知のリビジョンです

en: No file after
ja: ファイル名がありません

en: File after
ja: 追加されたファイル

en: Show full diff for this file
ja: このファイルのすべての差分を表示

en: Show full side-by-side diff for this file
ja: このファイルの差分を並べて表示

en: Show inline comments
ja: インラインコメントを表示

en: No changesets
ja: チェンジセットはありません

en: Merge Ancestor
ja: 共通の祖先

en: Show merge diff
ja: マージの差分を表示

en: %s changesets
ja: %s チェンジセット

en: %s Compare
ja: %s 比較

en: Compare Revisions
ja: リビジョンを比較

en: Swap
ja: 入れ替え

en: Compare revisions, branches, bookmarks, or tags.
ja: リビジョン、ブランチ、ブックマークもしくはタグの比較を行います。

en: Showing %s commit | Showing %s commits
ja[0]: %s コミットを表示

en: Show full diff
ja: すべての差分を表示

en: Public repository
ja: 公開リポジトリ

en: Repository creation in progress...
ja: リポジトリを作成しています...

en: No changesets yet
ja: まだチェンジセットがありません

en: Subscribe to %s rss feed
ja: %s の RSS フィードを購読

en: Subscribe to %s atom feed
ja: %s の ATOM フィードを購読

en: Creating
ja: 作成中

en: Mention in Comment on Changeset "%s"
ja: %(user)s がチェンジセットにコメント %(age)s

en: Comment on Changeset "%s"
ja: %sから%sのチェンジセット%sに対するコメント

en: Changeset on
ja: 変更の流れ

en: branch
ja: ブランチ

en: Status change:
ja: ステータスを変更

en: The pull request has been closed.
ja: このプルリクエストはすでにクローズされていて、更新することはできません。

en: Hello %s
ja: こんにちは %s

en: We have received a request to reset the password for your account.
ja: あなたのアカウントのパスワードリセットリクエストを受け取りました。

en: To set a new password, click the following link
ja: 新しいパスワードを設定するために、次のリンクをクリックしてください

en: If it weren't you who requested the password reset, just disregard this message.
ja: パスワードリセットのリクエストをしていない場合、このメッセージは無視してください。

en: Mention on Pull Request %s "%s" by %s
ja: %sさんが%sへのプルリクエスト "%s"でメンションしました

en: Added as Reviewer of Pull Request %s "%s" by %s
ja: %sさんが%sへのプルリクエスト "%s"でレビューを要求しています

en: Pull request
ja: プルリクエスト #%s

en: Mention in Comment on Pull Request %s "%s"
ja: %sさんが%sへのプルリクエスト "%s"でメンションしました

en: Pull Request %s "%s" Closed
ja: %s からのプルリクエスト

en: Comment on Pull Request %s "%s"
ja: プルリクエストに[コメント]

en: Full Name
ja: グループ名

en: %s File side-by-side diff
ja: %s ファイルの差分を並べて表示

en: File diff
ja: ファイル差分

en: %s File Diff
ja: %s ファイル差分

en: %s Files
ja: %s ファイル

en: %s Files Add
ja: %s ファイルを追加

en: Add New File
ja: 新しいファイルを追加

en: Location
ja: 場所

en: Enter filename...
ja: ファイル名...

en: or
ja: または

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: Create New File
ja: 新しいファイルを作成

en: New file type
ja: 新しいファイル

en: Commit Message
ja: コミットメッセージ

en: Commit Changes
ja: 変更をコミット

en: Search File List
ja: ファイル一覧を検索

en: Loading file list...
ja: ファイル一覧を読み込み中...

en: Size
ja: サイズ

en: Last Revision
ja: 最後のリビジョン

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Last Committer
ja: 最後の作成者

en: %s Files Delete
ja: %s のファイルを削除

en: Delete file
ja: ファイルを削除

en: %s File Edit
ja: %s のファイルを編集

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Show Annotation
ja: アノテーションを表示

en: Download as Raw
ja: Raw形式でダウンロード

en: Source
ja: ソース

en: %s author | %s authors
ja[0]: %s 人の作成者

en: Diff to Revision
ja: このリビジョンとの差分

en: Show at Revision
ja: このリビジョンを表示

en: Show Full History
ja: 全ての履歴を表示

en: Show Authors
ja: 作成者を表示

en: Show Source
ja: ソースを表示

en: Edit on Branch: %s
ja: ブランチ:%s で編集

en: Editing binary files not allowed
ja: バイナリファイルの編集は行えません

en: Editing files allowed only when on branch head revision
ja: ファイル編集はブランチのヘッドリビジョンでのみ許可されています

en: Deleting files allowed only when on branch head revision
ja: ファイルの削除はブランチのヘッドリビジョンでのみ行えます

en: Binary file (%s)
ja: バイナリファイル (%s)

en: File is too big to display.
ja: 表示するには大きすぎるファイルです

en: Show full annotation anyway.
ja: とにかくすべての差分を表示

en: Show as raw.
ja: Raw形式で表示

en: annotation
ja: アノテーション

en: Go Back
ja: 戻る

en: No files at given path
ja: そのパスにはファイルはありません

en: %s Followers
ja: %s フォロワー

en: Followers
ja: フォロワー

en: Started following -
ja: フォロー開始日 -

en: Fork repository %s
ja: リポジトリ %s をフォーク

en: Fork name
ja: フォーク名

en: Default revision for files page, downloads, whoosh, and readme.
ja: ファイルページ、ダウンロード、検索、READMEのデフォルトのリビジョンを指定します。

en: Private
ja: 非公開

en: Copy permissions
ja: 権限のコピー

en: Copy permissions from forked repository
ja: フォーク元リポジトリから権限をコピーします

en: Update after clone
ja: クローン後にupdateする

en: Checkout source after making a clone
ja: クローンした後にソースをチェックアウトします

en: Fork this Repository
ja: このリポジトリをフォーク

en: %s Forks
ja: %s フォーク

en: Forks
ja: フォーク

en: Forked
ja: フォークしました

en: There are no forks yet
ja: まだフォークがありません

en: ATOM journal feed
ja: ATOM ジャーナルフィード

en: RSS journal feed
ja: RSS ジャーナルフィード

en: My Repositories
ja: 私のリポジトリ

en: No entries yet
ja: まだエントリがありません

en: ATOM public journal feed
ja: ATOM 公開ジャーナルフィード

en: RSS public journal feed
ja: RSS 公開ジャーナルフィード

en: New Pull Request
ja: 新しいプルリクエスト

en: Title
ja: タイトル

en: Write a short description on this pull request
ja: このプルリクエストの簡潔な説明を書いてください

en: Changeset flow
ja: 変更の流れ

en: Origin repository
ja: 元のリポジトリ

en: Revision
ja: リビジョン

en: Destination repository
ja: 相手のリポジトリ

en: No entries
ja: まだエントリがありません

en: Vote
ja: 投票

en: Age
ja: 経過時間

en: You voted: %s
ja: あなたの投票内容: %s

en: You didn't vote
ja: 投票していません

en: Closed
ja: クローズ

en: Delete Pull Request
ja: プルリクエストの削除

en: Confirm to delete this pull request
ja: このプルリクエストを削除してもよろしいですか？

en: Confirm again to delete this pull request with %s comments
ja: このプルリクエストには %s件のコメントがありますが削除してもよろしいですか？

en: %s Pull Request %s
ja: %s プルリクエスト %s

en: Pull request %s from %s#%s
ja: %s からのプルリクエスト

en: Summarize the changes
ja: 変更の概要

en: Voting Result
ja: レビュアーの投票結果

en: Pull request status calculated from votes
ja: 投票からプルリクエストのステータスを計算

en: Pull changes
ja: 変更を取得:

en: Next iteration
ja: 新規登録

en: Current revision - no change
ja: 現在のリビジョン ｰ 変更なし

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Cancel Changes
ja: 変更をキャンセル

en: Reviewers
ja: レビュアー

en: Remove reviewer
ja: レビュアーを削除

en: Type name of reviewer to add
ja: 追加するレビュアーの名前を入力

en: Potential Reviewers
ja: レビュワー候補

en: Click to add the repository owner as reviewer:
ja: クリックしてリポジトリの所有所をレビュアーに追加:

en: Pull Request Content
ja: プルリクエストの内容

en: Common ancestor
ja: 共通の祖先

en: %s Pull Requests
ja: %s プルリクエスト

en: Pull Requests from '%s'
ja: %s' からのプルリクエスト

en: Pull Requests to '%s'
ja: '%s' へのプルリクエスト

en: Open New Pull Request
ja: 新しいプルリクエストを作成

en: Show Pull Requests to %s
ja: %s へのプルリクエストを表示

en: Show Pull Requests from '%s'
ja: %s からのプルリクエストを表示

en: Hide closed pull requests (only show open pull requests)
ja: クローズしたプルリクエストを隠す（クローズしていないプルリクエストのみ表示する）

en: Show closed pull requests (in addition to open pull requests)
ja: クローズしたプルリクエストも表示(クローズしていないプルリクエストに加えて)

en: Pull Requests Created by Me
ja: 作成したプルリクエスト

en: Pull Requests Needing My Review
ja: プルリクエストレビュアー

en: Pull Requests I Participate In
ja: 参加しているプルリクエスト

en: %s Search
ja: %s 検索

en: Search in All Repositories
ja: 全てのリポジトリから検索

en: Search term
ja: 検索キーワード

en: Search in
ja: 検索対象

en: File contents
ja: ファイルの内容

en: Commit messages
ja: コミットメッセージ

en: File names
ja: ファイル名

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: %s Statistics
ja: %s 統計情報

en: %s ATOM feed
ja: %s ATOM フィード

en: %s RSS feed
ja: %s RSS フィード

en: Enable
ja: 有効にする

en: Stats gathered:
ja: 収集した統計情報:

en: files
ja: ファイル

en: Show more
ja: もっと表示

en: commits
ja: コミット

en: files added
ja: 追加されたファイル

en: files changed
ja: 変更されたファイル

en: files removed
ja: 削除されたファイル

en: commit
ja: コミット

en: file added
ja: 追加されたファイル

en: file changed
ja: 変更されたファイル

en: file removed
ja: 削除されたファイル

en: %s Summary
ja: %s 要約

en: Repository locked by %s
ja: リポジトリは %s によってロックされました

en: Repository unlocked
ja: リポジトリはロックされていません

en: Fork of
ja: フォーク元

en: Clone from
ja: クローン元

en: Show by ID
ja: IDで表示

en: Show by Name
ja: 名前で表示

en: Trending files
ja: トレンドファイル

en: Download
ja: ダウンロード

en: There are no downloads yet
ja: まだダウンロードがありません

en: Downloads are disabled for this repository
ja: このリポジトリのダウンロードは無効化されています

en: Download as zip
ja: ZIPでダウンロード

en: Check this to download archive with subrepos
ja: チェックするとダウンロードアーカイブにサブリポジトリが含まれます

en: With subrepos
ja: サブリポジトリを含める

en: Feed
ja: フィード

en: Latest Changes
ja: 最近の変更

en: Quick Start
ja: クイックスタート

en: Add or upload files directly via Kallithea
ja: Kallithea経由で直接ファイルを追加またはアップロード

en: Push new repository
ja: 新しいリポジトリをプッシュ

en: Existing repository?
ja: 存在するリポジトリをプッシュ

en: Readme file from revision %s:%s
ja: リビジョン %s:%s の README ファイル

en: Download %s as %s
ja: %s を %s でダウンロード
